בית היוצר

“בית היוצר” הוא בית מדרש המשלב כלים פרקטיים הנוגעים בשבת הישראלית ובאופן שבו מובילים חברתיים בישראל יכולים לקדם את הנושא בארגונים שהם מובילים. משתתפי בית היוצר היו ברובם מובילי הארגונים שנבחרו על ידינו בתוכנית המענקים. נוסף להם התקבלו לתוכנית דמויות ייחודיות שתרמו להכשרה ולקבוצה.

כל בית יוצר (עד כה התקיימו ארבעה) מורכב מסדרה של ימי למידה. בכל יום לומדים באופן כולל על תכלית אחרת של השבת: אם הדגש הוא על השבת כזכר ליציאת מצרים, לומדים טקסטים יהודיים לצד למידה על עולם התעסוקה הישראלי ומצב העבודה בשבת, ולצד היכרות עם תנועת ההאטה ועם מגמות של ניתוק מהסלולרי. אם הדגש הוא על השבת כזכר למעשה בראשית, לומדים על השבת כיום ירוק, שביעית השבוע שבה אנו שומטים את ניצול משאבי הטבע והסביבה.

המפגשים מאופיינים בשיח פתוח על עולמות השבת הישראלית, מתוך כבוד הדדי לעולמות השונים שהמשתתפים מביאים איתם. האתאיסט, הדתי, המסורתי והחילוני, הקיבוצניק והעירוני, הסטודנט והסבתא, כולם חלק ממגוון הזהויות של המשתתפים, ולכולם יש מקום מסביב לשולחן.

מתוך המפגשים הללו קיבלו המשתתפים כוחות והשראה להמשיך ולהוביל את התוכניות הייחודיות שלהם, נולדו אירועים ותוכניות מרגשות, עשירות ומגוונות כגון טיולים, ארוחות משותפות, הרצאות, קבלות שבת, טקסים, מפגשי הנחיה והדרכה להורים, סדנאות, פיקניקים ולימוד משותף.