סיכום הכנס

השבּת עתיקת יומין היא, סמל של קונצנזוס, ולגבי חשיבותה קיימת תמימות דעים מקצה אל קצה. תילי תלים של מילים ורעיונות נכתבו עליה לאורך הדורות, על חשיבותה הרגשית והנפשית כיום מנוחה שבועי. כל שבת ניזונה מהשבוע שחלף ומַטעינה את החדש, וקיומה בכל בית, קהילה ורשות מהווה הזדמנות עבור החברה בישראל ועבור מדינת ישראל.

אולם מאז ששבנו לארץ והקמנו מדינה, היתה השבּת לסלע מחלוקת, ובִמקום להתייחס אליה כאל משאב רוחני ואישי, היא הפכה לכדור שנזרק ממגרש למגרש ככלי פוליטי. לכן יזמנו את הכנס הישראלי ה-1 לשבּת, חברה וכלכלה, שעסק בשבת מהיבטים שונים: הפרטי, המשפחתי, הקהילתי והלאומי.

הכנס נערך בהשתתפות: אורח הכבוד, הסנטור היהודי ג’ו ליברמן, שהיה מועמד לסגן נשיא ארצות הברית, מחבר הספר “זמן שבת”; בכירים ומובילי דעה בחברה ובמשק בישראל. בכנס התקיימו דיונים בסוגיות חברתיות וכלכליות, ועלו הצעות כיצד להשיב את השבת למקום המרומם את היחיד ואת הקהילה, מקום שיש בו מרחב ייחודי לכל אחת ואחד אך גם שותפות המשפיעה על החברה כולה. תמימות דעים שררה בין כל המשתתפים לגבי היותה של השבת הזדמנות ליצירת לכידות חברתית המהווה רכיב יסודי בתפיסת הביטחון החברתי של מדינת ישראל.

“מהן ההזדמנויות הטמונות בשבת?” בשאלה זו פתחה את הכנס ד”ר רות קבסה-אברמזון, מנכ”לית עמותת שערים. מאז התקבצנו לארץ מכל הגלויות אנחנו לומדים מהי משמעותה של מדינה בהתהוות בתחומים רבים המקיפים את חיי החברה בישראל. אולם אין לנו מסורות הקשורות לניהול השבת במדינה, ולא התגבשה הדרך כיצד ניתן להשתמש בכוחה של השבת כדי ליצור לכידות חברתית בין מגוון האנשים והעדות החיים בארץ.

038_IMG_7559
558_IMG_8229

נשיא המדינה מר יצחק הרצוג התייחס, בברכתו ששלח לכנס, לכוחה של השבת כמגשרת.  הסנטור ליברמן קרא לכולנו “להתאחד סביב השבת, ליצור תנועה שבה השבת תהיה הכוח והמקור לאיחוד בינינו ובין שאר עמי העולם, בוודאי עם מי שהם בני אברהם. מסע של אלפי צעדים מתחיל בצעד קטן, שאותו אנחנו מתחילים היום. בואו נכין עצמנו לנס, ובמקביל נעבוד יחד כדי שהנס יהפוך למציאות.”

מתן כהנא, שר הדתות, התייחס למצב הכאוטי השורר בכל הקשור ליחסי דת ומדינה, כשבאין הסדרים ברורים, כל צד מפעיל כוח כדי להשפיע על המציאות. “לכן צריך לכונן את השבת כערך לאומי מוסכם… מתוך שיח שיהפוך אותה לקונצנזוס, ערך יהודי מאחד”. בסיומו של הכנס הכריז השר על תמיכת משרדו בהקמת מכון השבת מטעמה של העמותה.

חלק משמעותי מהכנס הוקדש לפאנלים בתחומי חברה, קהילה וכלכלה. התארחו בהם חברי כנסת, ראשי רשויות, אנשי ציבור ואנשי תקשורת מעולמות שונים ומגוונים, שדנו בדרכים אשר בהן ניתן להתגבר על מחלוקות ולקדם את השבת כגורם מאחד.  

בין הדוברים שהשתתפו בכנס היו גם הרב הראשי האשכנזי, הרב דוד לאו; יועז הנדל, שר התקשורת; חילי טרופר, שר התרבות; יולי אדלשטיין, ח”כ ויו”ר הכנסת לשעבר;  נתן שרנסקי, לשעבר יו”ר הסוכנות היהודית, ח”כ ושר בממשלות ישראל; הרב שי פירון, נשיא “פנימה”, לשעבר שר החינוך; יעקב חגואל, יו”ר ההסתדרות הציונית העולמית; פרופסור מאיר בוזגלו; אנשי תקשורת וכלכלה בכירים; ראשי ערים ומובילי דעה בישראל.

סיכום היום הראשון

סיכום היום השני

תפיסת החזון של השבת בישראל והצהרת השר מתן כהנא לתקשורת