שבת UNPLUGGED – על שום מה?

מאת: דר' רועי הורן - מנהל תוכן במיזם שבת  UNPLUGGED

קצת מוזר לחבר למילה היהודית כל כך, “שבת”, את המילה הלועזית UNPLUGGED, לא? אז מה זה אומר בעצם? ברשימה קצרה זו ננסה להבהיר את המושג הלועזי במקורו, ואת הפרשנות המחודשת שהוא מקבל, כשהוא מוצמד לשבת.

ה-UNPLUGGED לקוח מתחום המוזיקה. הכוונה היא למופע אינטימי, מלווה בגיטרה אקוסטית. בשנות ה-90 שידר ערוץ MTV מופעי UNPLUGGED, של להקות, זמרים וזמרות. מופעים אלו הפכו ליצירות מופת בפני עצמם וצברו הקל מעריצים נאמן. סקירה מלאה של הסיפור המרתק, תוכלו למצוא בקישור הזה ובמקומות רבים נוספים ברשת, וכאן אביא רק את תמצית הדברים ואת הקשר שלהם לשבת.
קורט קוביין, הסולן והגיטריסט של להקת נירוונה, היה אחד המוזיקאים המוכשרים של המאה העשרים. הוא גדל במשפחה לא פשוטה בכלל, והיה ילד לא שמח במיוחד (בגיל העשרה שלו כבר טופל בכדורים פסיכיאטריים). עם זאת, ואולי בגלל זאת, היה קוביין לדוברו של דור שלם, דור ה-X המדוכדך מחד והבועט מאידך. המוזיקה של קוביין טמנה בחובה מהפיכה מוזיקלית, שהנפיקה בתורה אינסוף חיקויים. היא הייתה שילוב של בתים שקטים עם מילים נוגות, ופזמון רועש וצעקני. כך יכול היה קוביין לומר דברים שישבו לו על הלב, וגם לעשות מזה שואו אדיר –  גם עמוק וגם בועט.

בנובמבר 1993, הוזמן קוביין ולהקתו למופע MTV UNPLUGGED. מופעים אלו הפגישו את הלהקות עם הקהל באופן קרוב למדיי, כשבניהם לא עומדת הבמה הגבוהה, אך גם לא חומות של סאונד ואפקטים. הגיטרות אינן חשמליות ואינן מחוברות למגברים. קוביין בחר גרסאות כיסוי של שירים ידועים ולא ידועים, שאפשרו לקהל, בפעם הראשונה, לפגוש בנימי הבעה חדשים בפניו של קוביין, הרועש והצעקני לכאורה. מופע ה-UNPLUGGED של נירוונה נחשב עד היום לאחד הטובים שנעשו אי-פעם, ונכון לזמן כתיבת שורות אלה, הוא זכה ללמעלה משמונים מיליון צפיות רק ביוטיוב. האלבום עצמו, שיצא בעקבות המופע, נחשב לרב מכר היסטורי ואין חובב מוזיקת רוק שלא מאזין לו מדי פעם בערגה. למרבה הצער, קוביין עצמו שם קץ לחייו כמה חודשים לאחר מכן; הוא לא הצליח להשתלט על החלקים הדיכאוניים וההרסניים בנפשו עמוסת הכישרונות.

אז מה הקשר לשבת?

קוביין  ולהקתו הראו, בגאוניותם, שדווקא הUNPLUGGED- הוא הזדמנות נדירה לגלות חלקים בנפש שאינם מתגלים בחסות הרעש והאפקטים. דווקא הם, שהתבלטו יותר מכולם ביכולתם להפוך “רעש” לאומנות, גילה לעצמו ולכל העולם, את הסוד שקיים בשקט, בבלתי אמצעיות, בישירות ובמגע החי עם הקהל. הסוד הזה, הוא הסוד של השבת.

שבת UNPLUGGED מבקשת בעצם לומר: נכון, הגענו להישגים אדירים באמצעות ה”רעש” – התקשורת האלקטרונית, הרשתות החברתיות, המידע האין-סופי הנמצא במרחק נקישת מקש. הידע העולמי מכפיל (!) את עצמו במדי שנה, בזכות ההישגים הבלתי נתפסים האלה. עם זאת, ה”רעש” הזה מחפה על המון “חוסר שקט” פנימי. חלקים רבים בנפש אינם יכולים לבוא לידי ביטוי בשל הפלטפורמה הפומבית והחד-ממדית של המסך. שבת UNPLUGGED היא למעשה שבת שבה, כמו קורט קוביין, חוזרים אל הפשוט והישיר. מפגש בלתי אמצעי עם עצמך, עם הזולת, המשפחה והחברה, הטבע והסביבה.

מיזם שבת UNPLUGGED מבקש לעודד את אפיון השבת כמרחב המתנתק על מנת להתחבר. מתנתק, במידת מה, מן המכשירים ומן העבודה, ובכך מאפשר מרחב אחר, שכמעט שכחנו מקיומו – מרחב של קשב אמיתי למי שנמצא לידך, זמן למחשבות והתבוננות נקייה, אפשרות למגע בלתי אמצעי במציאות (שנראית לנו כיום יותר ויותר וירטואלית…). הUNPLUGGED- איננו רק קריאה להתנתק מן הסלולר – האובססיה לסלולר הינה רק סימפטום –  הUNPLUGGED- הוא מטאפורה לניתוק שהוא חיבור: ניתוק מן הטכנולוגיה והתחברות לממשי; ניתוק מן המורכב והרועש וחיבור לפשוט ולשקט. זהו למעשה חיבור

ליקום מקביל, הנמצא ממש מעבר לכתף; יקום שבו “הכול זרם לאט, השמש לא מיהר, אנשים אמרו שלום, חבר היה חבר”, כמילותיו של אהוד מנור. ואולי כאן המקום להדגיש: החיבור ל”עולם של פעם” (סך הכל לפני שנים מועטות!) אינו ממלא צורך נוסטאלגי, אלא זהו צו השעה ממש. טביעת האנושי בים המסכים הוא תהליך שכבר החל; השאלה היא האם נצליח לווסת אותו ולהגיע לעמק שווה או לא. אנו מאמינים שהשבת, שביעית מן החיים, היא פלטפורמה קיימת ומצויינת להוות ווסת מעין זה (או לפסימיסטים שביננו: קרש הצלה).

מיזם שבת UNPLUGGED מאמין שחזרת השבת למוקד התרבות תתרום לא רק לֹשלוֹמוּת (well being) של כל יחיד בפני עצמו, אלא גם תלכד אותנו כחברה, ותפתח – כמו במקרה של קורט קוביין – מבוע של יצירה והבעות תרבותיות חדשות.