תוכנית הכנס

שני, 11 אוקטובר, 2021

השבת אבידה: איך תהפוך השבת מנטל לנכס

ד”ר רות קבסה אברמזון  מנכ”לית “שערים- מגשימים יהדות ישראלית” ומייסדת המיזם “שבת UNPLUGGED”
לצפייה בדברים:

ברכות

רנ”צ (בדימ’) רוני אלשיך – מפכ”ל המשטרה לשעבר, יו”ר הועד המנהל של עמותת “שערים- מגשימים יהדות ישראלית”

מר יצחק הרצוג – נשיא המדינה
קישור לסרטון ברכת הנשיא:

השבת כהזדמנות לאיחוד העם היהודי

סנטור ג’ו ליברמן – פוליטיקאי יהודי אמריקאי, לשעבר מועמד המפלגה הדמוקרטית לתפקיד סגן נשיא ארה”ב.

מלחמת השבת בתקשורת: מציאות או פיקציה?

פתיחת המושב: הרב שי פירון – נשיא תנועת ‘פנימה’, לשעבר שר החינוך

בהנחיית העיתונאית דנה וייס ובהשתתפות בועז ביסמוט עורך “ישראל היום”; אלי פלאי, מו”ל העיתון  “משפחה”; וישראל בכר, יועץ אסטרטגי.

הדיון נסב אודות תפקידה של התקשורת בשינוי הדימוי של השבת בציבוריות הישראלית – ממייצגת מחלוקת דתית לכוח המסייע ללכידות חברתית. ישראל בכר טען אל מול נציגי התקשורת כי בכוחם לשנות את השיח, ואלי פלאי, שייצג את נקודת מבטו כעורך עיתון המיועד לציבור החרדי, תהה אם ניתן להיפגש באמצע הדרך. דנה וייס אמרה כי עבודתה מחייבת אותה לעבוד בשבת כי עבור ציבור שלם החדשות והטלוויזיה הם חלק מהווי השבת שלהם.

אז האם התקשורת מלבה את הפערים סביב השבת? האם עליה לתת מקום וכותרות חדשותיות למלחמות השבת או שעליה להיות אחראית על יצירת התייחסות ציבורית מחודשת כלפי השבת? היכנסו לדיון.

לפאנל המלא:

מגיב: השר יועז הנדל – שר התקשורת

פאנל שבת המלכ(לכלה)

בהנחיית העיתונאית קרן מרציאנו ובהשתתפות אייל גבאי, לשעבר מנכ”ל משרד ראש הממשלה; אלונה בראון מו”ל גלובס; ופרופ’ יוג’ין קנדל, לשעבר יועץ כלכלי לראש הממשלה:

העולם המערבי מכיר בערך המנוחה, אולם מה יהא על התפוקה? האם מעבר לשבת-ראשון הוא פתרון? האם תיאום בין מנוחה והתנתקות מהטכנולוגיה יכול להוביל ליצירתיות או להפך? והאם השבת מפעילה מגבלה על כל המשק בימי שישי?

אז מה עושים? היכנסו לדיון.

לפאנל המלא:

מגיב: פרופ’ מאיר בוזגלו – חבר בחוג לפילוסופיה, האוניברסיטה העברית בירושלים, וחבר הוועד המנהל של עמותת “שערים – מגשימים יהדות ישראלית”

השבת המאחדת

יעקב חגואל – יו”ר ההסתדרות הציונית העולמית, יו”ר בפועל של הסוכנות היהודית לארץ ישראל.

בין שתי ערים: השבת כהזדמנות לבינוי קהילה ויישוב סכסוכים ומחלוקות

פתיחת המושב: ח”כ משה ארבל – חבר הכנסת מטעם סיעת ש”ס, לשעבר מנכ”ל מכון “כתר שלום” להוצאת כתבי הרב שלום משאש

בהנחיית העיתונאי קלמן ליבסקינד ובהשתתפות עודד רביבי, ראש העיר אפרת; טל אוחנה, ראשת העיר ירוחם; אבירם (אבי) גרובר, ראש העיר רמת השרון; והרב אריה שטרן, לשעבר הרב הראשי האשכנזי של ירושלים.

כיצד יכולה השבת לחבר בין קהילות? כיצד מתמודדים ראשי הרשויות עם מגוון התושבים שבעירם? ומה עם אלו שצריכים לעבוד בשבת? אתגרים רבים מונחים לפתחם של מנהלי הרשויות המקומיות בשמירה על צורכי התושבים כולם.

מנוחה בשבת משמעה לא לעשות דבר. השבת היא לא רק לא לעשות עבודה אלא יש בה ערך רוחני. אולי, אומרים משתתפי הפאנל, במקום לדבר על חילול שבת נדבר על ביטול שבת עבור אלו שעובדים בשבת, ונחפש דרכים שבהן השבת תהיה מנוף עבור כלל האוכלוסייה בעיר. ועוד: הקורונה גילתה קהילתיות חדשה שחיזקה את ערך השבת כיום שמאפשר תרבות ומנוחה לכל הקהלים.

השאלה היא: איך עושים את זה? היכנסו לדיון.

לפאנל המלא:

מגיב: השר חילי טרופר-  שר התרבות והספורט.

שבת בשניים: שבת כהזדמנות לבניית גשרים במשפחה

מפגש זוגי בין חבר הכנסת יולי אדלשטיין, חבר כנסת מטעם מפלגת הליכוד, לשעבר שר הבריאות ויו”ר הכנסת ושומר שבת – עם אירינה נבזלין, יזמת ישראלית המכהנת כיו”ר דירקטוריון מוזיאון אנו, נשיאת קרן נדב ומייסדת ויו”ר חברת improvate – ולא שומרת שבת.

במפגש מתארים השניים  כיצד ניתן לנהל בית אחד עם שתי תפיסות עולם הנוגעות לשבת. מי מוותר למי ובמה, וכיצד סוללים דרך משותפת המקובלת על שניהם ועל ילדיהם המשותפים.

היכנסו לדיון.

פנינו לאן

בהשתתפות הסנטור ג’ו ליברמן, לשעבר מועמד לסגן נשיא ארצות הברית; ד”ר רות קבסה-אברמזון, מנכ”לית עמותת שערים; נתן שרנסקי, לשעבר יו”ר הסוכנות היהודית ושר; עליזה לביא, ח”כ לשעבר; פרופסור מנואל טרכטנברג, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי; ורחל עזריה, ח”כ לשעבר.

הדוברים הסכימו על אופטימיות, משום שרוב האנשים מחפשים משמעות, והשבת יכולה להעניק אותה. אולם צריך לפתור שאלות משמעותיות כגון תחבורה בשבת, ובכלל: כיצד ניתן יהיה להחיל נורמות של התנהגות וערכים לציבור שאינו רגיל בהן? איך לשנות את מקומה של השבת שהובל תמיד בידי לעומתיים? והיכן נמצא הציבור בהחלטות הללו?

היכנסו לדיון.