תכנית המענקים

תוכנית המענקים אשר הושקה בינואר 2018 הוקמה במטרה לעודד יוזמות שבת ולהגדיל מבחינה כמותית, איכותית ויצירתית את היצע התוכניות העוסקות בשבת. כל זאת באמצעות מענקים, סיוע שווה כסף וליווי מקצועי.

 

המענקים ניתנו ל-33 ארגונים. חלק גדול מהארגונים פעל בכמה רשויות מקומיות בו-זמנית, וכך התקבלה רשת של פעילויות הפרוסה בעשרות נקודות פעילות ברחבי הארץ.

 

על מנת לייצר תוכן משותף ותמיכה בארגונים, השתתפו מובילי התוכניות בבית היוצר לשבת ישראלית, שם פיתחו את שפת השבת הישראלית, למדו לעומק את הסוגיות בבסיסה של השבת, וקיבלו השראה וכלים ליישום בתוכניות שהובילו.

 

בין התוכניות אפשר למצוא את “שבטבע” בשיתוף החברה להגנת הטבע (ריטריטים בבתי ספר שדה הכוללים תוכן לאורך השבת); קבלות שבת בשיתוף עם החברה למתנ”סים; טיש סביבתי בשיתוף עם “עתיד במדבר” בירוחם; חבורות שבת בשיתוף עם “הלל ישראל” ועוד. 

 

התוכניות נשענו על חמשת ערכי הליבה של המיזם. 

  1. השבת כמרחב של אחדות וחיבור בין קבוצות שונות בחברה הישראלית.
  2. השבת כיום מיוחד המובדל מיתר ימי השבוע.
  3. השבת כיום “משיב נפש”.
  4. השבת כהזמנה לתיקון חברתי וסביבתי.
  5. חיבור בין המסורת היהודית לבין תרבות ישראלית עכשיווית.

 

 

בתוכניות השתתפו עשרות אלפי ישראלים. תגובות הקהל החיוביות באו לידי ביטוי במשובים. המילים “מהנה”, “מעצים” ו”מחבר” חזרו על עצמן בכל משוב ומשוב. אחוז ההשתתפות החוזרת עמד על 41%.

רימון לשבת

תכנית משותפת של בינ”ה ובית הספר למוזיקה רימון. במסגרת הפרויקט, בינ”ה יפעילו בית מדרש עבור תלמידים מבי”ס רימון, שמטרתו לימוד של תכנים בנושא השבת כבסיס להשראה וליצירה, ולאחר מכן צוות ותלמידי “רימון” יהיו אחראים על מסגרת הנחיה ובה כתיבה וגיבוש הטקסטים לכדי שירים מולחנים, מעובדים ומופקים, והעלאתם במסגרת מופע בביצוע סטודנטים מרימון, ברוח קבלות השבת של בינ”ה, הפתוחות לקהל הרחב, בדגש על קהל צעיר, עירוני, חילוני. 

חבורות שבת

מפגשים וארוחות שבת משותפות לסטודנטים. חבורות שבת מבקש לחזק את התארגנויות חבורות השבת כדי לאפשר ליותר חבורות מזדמנות להתארגן למפגשים סדירים יותר, להטעין את המפגשים במטען תוכני-ערכי משמעותי יותר. סטודנטים יצרו בעצמם עבור עצמם את מפגש השבת שלהם, בזירה הטבעית להם, בו הם מארחים או מתארחים אצל סטודנטים כמותם תוך העמקת ההתקשרות של הסטודנטים כיחידים וכחבורות עם רעיונות וערכי השבת, ותפיסת השבת כבעל ערך מחבר המכיל ערכים משותפים לכלל העם היהודי.

שישי עם חברים

מפגשי סטודנטים בקמפוסים של בתי הלל ברחבי הארץ. הסטודנטים יטוו את אופן הפעילות – ארוחות משותפות, טיולים מעורבים ופעילויות שונות

יוצאים שבת

מפגשים וארוחות שבת משותפות לסטודנטים חרדים. התכנית מעוניינת לאפשר בניית רשת קהילתית אלטרנטיבית לחרדים באקדמיה וכן סטודנטים חילונים דרך ארוחות שבת משותפות. כיום יש כ – 5000 סטודנטים חרדים בירושלים המגיעים מכל הארץ, אשר עדיין מגדירים את עצמם כחלק מהקהילה החרדית, מעוניינים להשתלב אך לעיתים מנותקים מקהילות המקור שלהם ומהמשפחה. לנו חשוב לחזק את המקום הקהילתי שלהם ולבנות איתם מודל לשבת חרדית מהסוג אותו הם מעוניינים לחוות. הכוח של סטודנטים ביצירת שינוי הוא חזק מאד, ודרך הסעודות האלה המשתפות אוכלוסיית סטודנטים חילונית וחרדית ניתן לייצר גשרים ומודלים מפתיעים ומשפיעים לחברה הישראלית.

שב"ס שאבעס

תכנית לאסירים בבתי הכלא בנושא השבת. הסדנה עם האסירים עצמם תכלול שיחות על יום השבת מבחינה משפחתית, אישית העלאת זיכרונות ואיך אפשר אחרת איך השבת יכולה להפוך ליום זה כמשהו בעל ערך, רגוע המייצר חוויות וזיכרונות אישיים ומשפחתיים. ייערך לימוד של המקורות, למידת פיוטים וזמירות עיצוב טקס השבת עצמו ועוד. בפעילות המורחבת תתקיים פעילות משותפת עם ילדי האסירים ומשפחותיהם.

שבת בגינה

בשנתיים האחרונות פעילי הגינה הקהילתית במוזיאון הטבע בירושלים מקיימים הרצאה וארוחת שבת משותפת פעם בחודש. המרחב של הגינה הקהילתית במוזיאון הטבע הוא מרחב ציבורי אשר בו מתרחשת פעילות ענפה במהלך השבוע המובלת על ידי פעילים ממגוון רקעים וזהויות. פעילות זו גרמה לכך שבעשור האחרון הגינה הפכה למרחב ציבורי שבו אנשים מרגישים בבית ואליו מרגישים שייכות. מפגשי השבת הם המשך טבעי לפעילות זו אך מיוחדים בזה שהם מאפשרים עוד סוג של התכנסות, רוחנית יותר מאשר גופנית או של עבודה פיסית. המפגשים נערכים בשבת בבוקר ונמשכים לתוך ארוחת שבת משותפת.

טבע השבת

שמונה סיורי פליאה חווייתיים בחיק הטבע.הפעילות תתקיים בסופי שבוע בעיקר (חמישי-שבת) ותיועד למשפחות ולבודדים מכלל האוכלוסייה. בכל פעילות יושם דגש על חווית ניתוק מהמולת העשייה בחיי היום-יום והתחברות לסביבה ולטבע, מתוך התבוננות ותשומת לב למשאבי הטבע כפלאי הבריאה. בפעילות נמחיש את ההזדמנות להתייחס לטיול בשבת כחוויה המאפשרת זמן להתבוננות מעמיקה יותר למעשה בראשית ולהבנה של הטבע והסביבה בה אנו חיים, הכרות עם סוגיות אקטואליות ותחושת חוויה של טיול שבת עם ערך מוסף בקרב עם משפחה וחברים.

רענון חוויית קבלת השבת בגני ילדים

תכנית השתלמות לגננות במתנסי”ם. התכנית מבקשת לרענן את חווית קבלת השבת בגני ילדים. קבלת השבת היא הדרך החינוכית-פורמאלית המרכזית (מחוץ לחוויה הביתית) והראשונית שבאמצעותה נחשפים ילדי ישראל הצעירים לשבת ולתכניה, והשאלה אם חוויה זו מושכת או מרחיקה, בנאלית או מעמיקה, שוביניסטית ושמרנית או פלורליסטית ומרחיבה תלויה בגננת, במודעות שלה ובידע שלה. התכנית, שתיערך בשיתוף החברה למתנ”סים ובריכוז של מנהלת רשת הגיל הרך בחברה למתנ”סים ושל אלול תאסוף 20 גננות ומובילות גיל רך מהחברה למתנ”סים ואולי מגנים נוספים, לחמישה ימים מלאים של לימוד בית מדרשי בנושא השבת, שמיעת הרצאות מזוויות פדגוגיות שונות וחשיבה משותפת לריענון חווית קבלת השבת. כמו כן, יוקדש זמן לבנייה וניסוח של פורמטים מעשיים, חומרים ומוצרים שיהפכו את החוויה למשמעותית ופלורליסטית יותר ואשר יצרו קשר בין מה שקורה בגן ומה שקורה בבית, כדי להגדיל את מעגלי ההשפעה אל ההורים, המשפחות והקהילות.

שבת על הבר

הרצאות קצרות בברים בשישי בערב. המפגשים יתבססו על תכנים לשבת ישראלית ויובלו על ידי רבני תמורה. תהיינה הרצאות קצרות בנושאי מדע ופילוסופיה שונים שיובלו על ידי ארגון האתאיסטים בברים – כרגע בתל אביב.

בואי כלה

קבלות שבת קהילתיות במתנסי”ם. החברה עתידה להפעיל בשנת תשע”ח את תכנית ‘בואי כלה’-  זו השנה השנייה שבה פועלת התכנית כחלק ממיזם שבת UNPLUGGED. בשנת תשע”ח תפעיל המחלקה לזהויות סדרה של קבלת שבת קהילתית ב-12 מתנ”סים. קבלות השבת נועדו להעשיר את חיי הרוח ולקדם קהילתיות סביב נושא השבת באמצעות חיבור לזהות יהודית ובדגש על ערכי שבת השונים. כל אחת מהקהילות ברחבי הארץ במהלך קבלת השבת תקיים מפגש משמעותי הכולל בין השאר פעילות טקסית, שירה ודברי תוכן. בנוסף לכך כל קהילה תבנה יחד עם הרכזים/מנהיגים קהילתיים את קבלת השבת לפי אופייה של הקהילה. קבלות השבת של התכנית מאפשרות דיאלוג בין זהויות, פונות למגוון קהלים ופתוחות לקהל הרחב בדגש על הקהל החילוני.

והגדת לנכדך

השתלמות לסבים וסבתות ומובילי קהילות בנושא השבת. המפגשים יתבססו על תכנים לשבת ישראלית, ייערכו אחת לשבועיים על ידי רבני תמורה.
במסגרת הסמינריון יועבר תוכן יהודי רלוונטי ויוקנו וכלים, שיאפשרו למשתתפים לשלב את הידע שרכשו בקבלות שבת בבתיהם ולהדריך אחרים בביצוע קבלות שבת.

מלווה מלכה ישראלית

מפגשי קהילה עם צאת השבת. במתנסי”ם ובמרכזים הקהילתיים יתקיים אירוע במוצאי השבת במוצאי שבתות חורף כשהשבת יוצאת מוקדם / על מרק חם /קפה. בנקודת התפר הזו בין השבת לשבוע התכנית מבקשת להציע אירוע קהילתי- משפחתי שיחזק את הקשר במעגלי המשפחה והקהילה תוך חיבור לערכים ותוכן.

חבורת שבת

מפגשים וארוחות שבת משותפות לסטודנטים. חבורות שבת מבקש לחזק את התארגנויות חבורות השבת כדי לאפשר ליותר חבורות מזדמנות להתארגן למפגשים סדירים יותר, להטעין את המפגשים במטען תוכני-ערכי משמעותי יותר. סטודנטים יצרו בעצמם עבור עצמם את מפגש השבת שלהם, בזירה הטבעית להם, בו הם מארחים או מתארחים אצל סטודנטים כמותם תוך העמקת ההתקשרות של הסטודנטים כיחידים וכחבורות עם רעיונות וערכי השבת, ותפיסת השבת כבעל ערך מחבר המכיל ערכים משותפים לכלל העם היהודי.

Dawara

פלטפורמה אינטרנטית להתארחות/אירוח סעודה שלישית. פתוח לציבור הרחב

ערכת השבת

ערכת קבלת שבת משפחתית-חווייתית לשימוש בבית. ערכת השבת הוא מיזם המבקש לעודד ולאפשר לקהלים רבים ומגוונים ליצור מסורות משפחתיות וקהילתיות של קבלת שבת, ולהחזיר את השיח סביב השבת למקום של ערכים, משפחה, מהות, לימוד, במקום השיח “המפלג” אליו נקשרת השבת היום.

טיש סביבתי - פעילות והפקת ערכת הדרכה

“פעילות קהילתית והפקת ערכת הדרכה. טיש סביבתי” הוא סעודה שלישית בשבת אחה”צ, הפתוחה לציבור הרחב, בה דנים בסוגיות הקשורות לאיכות הסביבה מזווית יהודית. הטיש מתקיים פעם בחודש בבית עתיד במידבר בירוחם במטרה להעלאת מודעות לסוגיות סביבתיות, בחינת הזיקה בין אלו לבין המורשת היהודית, ו/או לימוד מקורות יהודיים ב”עין סביבתית”.

דיסק ניגוני שבת חסידיים ושירי שבת חלוציים

הפקת דיסק ניגוני שבת אשר יכיל שירי וניגוני שבת המושרים ואשר צמחו, בקרב ציבורים שונים בחברה הישראלית. כמו- פיוטי שבת מעדות שונות, ניגונים חסידיים לשבת, שירי שבת שנכתבו והושרו בתנועת העבודה ובקיבוצים, שירי שבת שנכתבו בראשית הציונות ועוד. לא ליצור שירי שבת חדשים אלא לאגד דיסק ובתוכו מגוון שירי שבת חדשים ועתיקים שהושורו במגוון קהילות וקהלים.

קהילת פלא - קבלות שבת אלטרנטיביות

תכנית השבת לצעירים ולקהילה הגאה בבאר שבע ההיא תכנית חברתית-תרבותית ליצירת מפגש קבלת שבת חודשי המשלב יצירה ופעילות אמנותית מגוונת: מוסיקה, תנועה, מדיטציה והתבוננות. בכל מפגש כזה אנחנו נותנים ביטוי לערכי השבת- שירה, ריקוד, אוכל, תפילה מהנה ומוזיקלית שחזונו הוא בניית קהילת צעירים.
התכנית שואפת ליצור מרחב חברתי, מקבל, ומכבד שמאפשר לכל אדם, על מנת להתחבר לזהות היהודית האישית שלו דרך קבלות שבת אמנותיות ואלטרנטיביות (ובהמשך גם באמצעות אירועים בחגים) במטרה לקרב ולחבר את ערכי היהדות לכל אדם.

השבת שלי - אומנים משתפים

סדרת סרטונים של אמנים ישראל המשתפים על השבת שלהם. הפקת סדרה של שמונה סרטונים ויראליים קצרים בני דקה אחת כל סרטון, בהם משתפים וחושפים אמנים ומשפיעים על דעת הקהל בישראל על אודות השבת שלהם מזווית אישית.
בסרטונים ישולבו סיפורים אישיים של המשתתפים וילוו בניגון ובשירי שבת של האמנים תוך שזירת משמעות השבת עבורם.
סדרת הסרטונים #השבת שלי, תציג כמניפה את פניה השונות של השבת בחברה הישראלית, בין היתר ישמע בסרטונים הקולות המתארים את השבת: כזמן להתבוננות אישית, השבת כהזדמנות לליכוד משפחתי וקהילתי, השבת כזמן של התכנסות והשראה, השבת כמתנה ומנוחה, השבת כמפגש של חיים משותפים בין הקבוצות השונות בישראל, ושבת כזמן לחיבור אל המסורת, ושבת המאפשרת חיבור אל הקדושה והמעבר.

שבאתי

‘שבאתי’ (לשעבר ‘פתוח לשבת’) הוא מיזם חדשני שהוקם ע”י צעירים ירושלמים, דתיים, חילונים וחרדים שחברו יחד במטרה להפוך את השבת הירושלמית לגורם מאחד ורלבנטי למגוון רחב של ירושלמים.
העיקרון המנחה של הפרויקט הוא שימוש במרחב הציבורי בשבת כפלטפורמה ליצירת מרחב של מפגש, תרבות ופנאי בצורה שומרת שבת, המותאמת הן מבחינה הלכתית והן מבחינה מהותית ותכנית לקהל הירושלמי.

שבת שליחים יחד - משפחה אחת גדולה

משפחות שליחים מארחות לשבת. התכנית מתבססת על הפלטפורמה של הסוכנות היהודית כרשת אשר מחברת בין שליחים חוזרים מחד לבין ארגונים ותכניות אשר פועלות עם קהילות של עולים חדשים, צעירים יהודיים בתכניות מגוונת של חוויה בישראל- ותהווה זירה לחיבור ביניהם. 
לשליחים חוזרים, יש ניסיון רב ומשמעותי באירוח והפקת שבתות מגוונות יהודיות- תרבותיות. ובהנגשת השבת לאוכלוסיות שונות ולכן הם לא רק קהל היעד אלא גם התוכן של התכנית. הניסיון הרב שלהם מכשיר אותם להיות ה’דבק הקהילתי’ אשר יחבר צעירים ואוכלוסיות ללא עורף חברתי בישראל לחברה הישראלית דרך השבת.

רשת השבת הירושלמית

התכנית עלתה מתוך צורך משמעותי של תושבי/ות ירושלים, לרוב בעלי/ות זהות חילונית, אשר מעוניינים בקיום חיי קהילה, רוח ומשמעות במרחבים הציבוריים במהלך סופי השבוע. 25 הפעילים/ות מייצגים עשרות ומאות. אנשים וקהלי יעד שונים אשר ייהנו משרשרת אירועי השבת- “רשת השבת הירושלמית”
תכנית ‘רשת השבת הירושלמית’ תייצר במשך השנה הקרובה רשת מפגשים קהילתיים של תושבים/ות במהלך השבת וכך תייצר ‘ארמון בזמן ובמרחב’ . פעילים תכנית ‘גווני ירושלים’ יעמידו במרכז האירועים את ערכי השבת כיום מנוחה ונופש, יום דיאלוג ומפגש ויום רוח ולימוד.

קהילות מחברות

המפגשים, שבתונים וקבלות שבת. פעילות בנושא השבת משתנה מקהילה לקהילה בהתאם לצרכיה ומתאפיינת בצורות שונות, החל מקבלת שבת סמלית במהלך השבוע ובה הסברים על השבת , דרך הרצאות בנושא השבת או קבלת שבת ביום שיש עם סעודה , הרצאה והסברים . וכלה בשבתונים או מיני שבתונים בעיר או מחוצה לה .במסגרת תמיכה מצומצמת , נתמקד בשני ערים בהם אנחנו פועלים ונשאף להגדיל את מספר הפעילויות ולהפוך אותם לפעילויות עקבית ורציפה , ואיכותית יותר למשל, במקום פעם בתקופה לעבור לפעילות של פעם בחודש באופן קבוע או לאפשר יציאה מחוץ לקהילה .

שבתות ביחד של בית המדרש לצדק חברתי

פעילות קהילתית לשבת. קהילת הצדק החברתי ברחובות כוללת מספר קבוצות מבוגרים שנפגשות באופן תדיר בעיר ללמידה בחברותא ושיחה על החיים המשותפים ברחובות. מטרת הפרויקט עבורנו היא פיתוח אופן פעולה חדש שיכיל את אורח החיים השונה של הקהילות באמצעות שיחה על המרכז המשותף של קהילת הצדק החברתי ברחובות ופיתוח התנסות דיאלוגית סוציאלית ומחברת סביב השבת.
התשתית לפעילות תבנה דרך סמינר שיתקיים במהלך שישי שבת מלא בירושלים, ויהווה הכשרה לקבוצת המובילים מבית המדרש להפקת אירועי שבת והעברת תוכן מרכזי משותף. עם התבססות הפעילות יוזמנו קהלים חדשים מהשכונות השונות ברחובות שעדיין לא פועל בהם בית המדרש לצדק חברתי להצטרף לפעילות.

ארמון בזמן

מיזם “ארמון בזמן” מבקש לייצר קהילת צעירים עירונית שמתכנסת סביב קבלת השבת לאירוע ששם במרכזו את הערכים החברתיים- קהילתיים של השבת. המיזם מציע מסגרת קבלת שבת לצעירים וסטודנטים שגרים בערים, ואינם בהכרח מתכנסים סביב שולחן שבת משפחתי או בבתי כנסת. 
אירועי קבלות השבת כוללים שירה, דברי תורה, מוסיקה (אמן מקומי מתחלף) וארוחה משותפת – במטרה להוות “ארמון בזמן” – נקודה בשבוע בה עוצרים מהמולת השבוע, מתרכזים בערכים החברתיים שחשובים לנו כקהילה, ומתכנסים עם ולטובת הקהילה סביב.

מתנתקים כדי להתחבר - שבת טבע ואור

מפגשי שבת קהילתיים. במרחב הציבורי של גן יבנה, השבת נוכחת כמעט אך ורק בתוך 60 בתי הכנסת האורתודוכסיים המפוזרים ברחבי הישוב. התכנית שלנו תיכנס לתוך הוואקום הזה ותמלא אותו בתוכן המבוסס על תהליכי לימוד קהילתיים שיוצרים מגוון פעילויות המביאים לידי ביטוי את פניה הרבים של השבת- עונג, צדק חברתי, אחריות סביבתית/קיימות וערבות הדדית. התכנית שלנו תפתח דלת לחיבורים קהילתיים חדשניים שיתרחשו במהלך השנה הקרובה.

שבטבע

מפגשי שכונה בערב שבת במתחמי מגורים משותפים תכנית “לבנות שבת ולהיבנות בה” מבקשת ליצור קהילות צומחות דרך פעילויות של קבלות שבת בשטח הציבורי המשותף להן.
פעילויות קבלות השבת של התכנית, ייחודיות בכך שהקהילה בעצמה שותפה באופן פעיל. הקהילה המתגבשת מובילה את הפעילות על ידי כוחות מקומיים, וצובעת את קבלת השבת, בגוון הקהילתי המיוחד לה.

התכנית מכוונת למשפחות צעירות מעורבות (דתיים ושאינם דתיים) אשר גרים בסמיכות זו לזו בקבוצת בנינים בערי המרכז והפריפריה. הצוותא השבועית הקבועה בקבלת השבת, יוצרת חוויה קהילתית ייחודית, בונה קשרים חדשים ויוצרת אוירה שיתופית שאיננה קיימת בנוף האורבני כיום.

טיש סביבתי

“פעילות קהילתית והפקת ערכת הדרכה. טיש סביבתי” הוא סעודה שלישית בשבת אחה”צ, הפתוחה לציבור הרחב, בה דנים בסוגיות הקשורות לאיכות הסביבה מזווית יהודית. הטיש מתקיים פעם בחודש בבית עתיד במידבר בירוחם במטרה להעלאת מודעות לסוגיות סביבתיות, בחינת הזיקה בין אלו לבין המורשת היהודית, ו/או לימוד מקורות יהודיים ב”עין סביבתית”.

48 שעות

סרטונים קצרצרים שבהם מופיע המשפט “כמה חיכיתי לשבת”

שבבה

קבלות שבת קהילתיות במתנסי”ם. החברה עתידה להפעיל בשנת תשע”ח את תכנית ‘בואי כלה’-  זו השנה השנייה שבה פועלת התכנית כחלק ממיזם שבת UNPLUGGED. בשנת תשע”ח תפעיל המחלקה לזהויות סדרה של קבלת שבת קהילתית ב-12 מתנ”סים. קבלות השבת נועדו להעשיר את חיי הרוח ולקדם קהילתיות סביב נושא השבת באמצעות חיבור לזהות יהודית ובדגש על ערכי שבת השונים. כל אחת מהקהילות ברחבי הארץ במהלך קבלת השבת תקיים מפגש משמעותי הכולל בין השאר פעילות טקסית, שירה ודברי תוכן. בנוסף לכך כל קהילה תבנה יחד עם הרכזים/מנהיגים קהילתיים את קבלת השבת לפי אופייה של הקהילה. קבלות השבת של התכנית מאפשרות דיאלוג בין זהויות, פונות למגוון קהלים ופתוחות לקהל הרחב בדגש על הקהל החילוני.