7 רעיונות לשיחה עם ילדיכם כתחליף לזמן מסכים

מאת: טל חן - חוקר תרבות וסופר ילדים

כולנו מכירים את הרגע הזה, כבר החלטנו שמתנתקים רגע מהמסכים ומבלים יחד זמן איכות, לחצנו על כפתור ה-Off והתיישבנו כולם ביחד בסלון והנה היא מגיעה השתיקה הרועמת, המביכה. איך מתניעים את השיחה עם הילדים? אז אספנו כמה רעיונות אבל בעיקר נשמח לשמוע רעיונות וטיפים שלכם קדימה, בואו נשוחח על זה

כולנו מבינים את החשיבות של שיחה משפחתית. יש לה חשיבות מהותית בחיזוק הקשר בין בני המשפחה, הצפה ופתרון של בעיות, שחרור לחצים וחרדות ובכלל חיזוק תחושת הנוחות המשותפת של בני הבית. החשיבות הזו גדולה במיוחד בקרב ילדים צעירים. מחקרים הראו ששיחה עם ההורים היא מקור למידע ואף מילים שהילדים פשוט לא מקבלים בשום מקום אחר.

משום כך משפחות רבות נוהגות לקבוע זמן משותף למשפחה. זמן שבו מניחים בצד את המסכים והסחות הדעת ומשוחחים יחד. אבל לעיתים אנו מגלים שזו משימה לא קלה כללעל מה יש לשוחח? איך מתחילים? איך נמענים מלקבל תשובות לקוניות ויבשות?כולנו מבינים את החשיבות של שיחה משפחתית. יש לה חשיבות מהותית בחיזוק הקשר בין בני המשפחה, הצפה ופתרון של בעיות, שחרור לחצים וחרדות ובכלל חיזוק תחושת הנוחות המשותפת של בני הבית. החשיבות הזו גדולה במיוחד בקרב ילדים צעירים. מחקרים הראו ששיחה עם ההורים היא מקור למידע ואף מילים שהילדים פשוט לא מקבלים בשום מקום אחר.

אספנו במיוחד בשבילכם כמה כלים וטיפים, שיכולים לעזור לכם לייצר שיחה קולחת:

  1. ציינו דבר טוב ודבר רע שקרה השבוע

זו יכולה להיות נקודת השיחה הבסיסית לכל שיחה. אתם יושבים ביחד בסלון ביום שבתכל המסכים כבויים ואתם מוכנים לדבר, ואז מניחים את החוקים כל אחד בתורו צריך לספר שני דברים שקרו לו השבוע. דבר אחד טוב משמח, מפתיע, מרגש, ודבר אחד פחות טוב מעצבן, מתסכל, מכעיס או מעציב.

הכללים האלו פותחים את הפקק לשטף המילים והרגשות. הם יוצרים שיחה מובנית שמציפה בעיות ודברים חשובים, אבל גם לא הופכת את זה זמן השיחה למתסכל ומדכא, אלא מאפשרת לשמוח יחד ואפילו לצחוק יחד.

  1. שאלו שאלות מפורטות. לא איךאלא מה“, “איזהומי“.

שיחה משפחתית יכולה להיות במקרים רבים כזו – “איך היה לך בגן השבוע?”, “-כיף?” ואיך היה לך עם סבא וסבתא? – בסדרוכן הלאה. הדרך להימנע מתשובות לקוניות מעין אלו היא לרדת לפרטים מדויקים. כאלה שאפילו ילדים קטנים יכולים להבין ולענות עליהם. למשל באיזה משחק שחקת בגן?”, “עם איזה ילדים שיחקת?”, “מה שאלה אתכם המורה?” נכון אנחנו עדיין בפרטים טכניים וכמעט אינפורמטיביים, אבל תופתעו לגלות כמה מידע חדש יימסר לכם באופן הזה.

  1. שתפו בעצמכם!

שיתוף הוא כלי עוצמתי מאוד שאנו ההורים שוכחים. אנו נוטים לחשוב שהחיים שלנו העבודה, הקריירה ואפילו התחביבים, אינם מעניינים ילדים קטנים ולכן לא מספרים להם. אין לנו כח להסביר ואנחנו חושבים שהם בטח לא יבינואבל האמת היא הפוכה ילד שמרגיש שההורה נפתח אליו, מספר לו על דברים שקרו לו בעבודה, מרגיש תחושת שייכות וערך עצמי עצומהבעיקר יש כאן דם דוגמא אישית, הילד ירגיש בנוח יותר לשתף בעצמו ואולי גם יקבל השראה מהדברים שתספרו לו

  1. צרו נושאים לשיחה

לפעמים, החכמה היא ליצור את התוכן, את הדברים שאפשר לספר עליהם ואת היציאה מהשגרה. קשה יותר למצוא את המעניין בעוד יום בגן“, או בסתם ישבנו מול הטלוויזיה כל היום“. אבל טיולים, מפגשים קהילתיים, פעילות עם המשפחה עם החברים יוצרת חוויות שאחר כך אפשר יהיה גם לשוחח עליהןזאת אחת מהסיבות שחשוב כל כך לשבור את השגרה לפחות פעם בשבוע ביום שבת ולשלב מנוחה וכיף וחוויות שאפשר להתרגש בהן, להתלהב מהן ולשוחח עליהן

  1. הגידו תודה

אמירת תודה היא לא רק טכניקה, אלא אמצעי רגשי חשוב ומשמעותי. מחקרים הראו שאנשים שמרבים להודות על אירועים ופרטים בחייהם הם אנשים מאושרים יותר. פשוט ככה. לא חייבים להודות על דברים גדולים אפשר להודות על ארוחה טעימה, על משהו מצחיק שקרה, על  דבר מעניין שראינו. ככל שנגיד יותר תודה כך נרבה יותר לשים לב לדברים אלו ונעריך אותם יותר.

  1. השתמשו בעזרים קלפים או כרטיסיות

ישנם סוגים רבים של קלפים מקצועיים ומשחקי קלפים המיועדים לעודד שיחה משפחתית ולחלוק רגשות. אפשר גם להכין כאלו בעצמנו בבית. הקלפים צריכים להחיל נקודות פתיחה שאלות, או משפטים שאנו צריכים להשלים וכמובן צריכים להיות מותאמים לגילאי המשתתפים. עם הזמן תגלו שאתם כבר לא צריכים את העזרים החיצוניים ויכולים להשתמש בהם בעל פה.

  1. קראו ספר ושוחחו עליו

כלי עזר נוסף כזה יכול להיות פשוט ספר במיוחד ספר ילדיםכמאמר השיר קח עכשיו ספר טוב שם וודאי תמצא על מה לחשוב“. פעמים רבות, לאחר שאנו מקריאים לילד ספר, אנחנו לא ממש מקדישים זמן לשיחה על הספר לאחריו. במקרה הטוב אנו מסכמים את מוסר ההשכל (האריה למד שיש עוד דברים טעימים חוץ מתות), אבל בעצם אולי כדאי להתחיל בלשאול את הילד מה הוא חושב על הספר? מה לדעתו אפשר ללמוד ממה שקרה לאריה? האם הוא לפעמים הרגיש כמו שהאריה הרגיש שהוא רצה משהו שלא היה? מה הוא עשה במצב הזה?

שיחה כזו הופכת כל ספר לזמן איכות של ממש, אפשר לעשות אותה לפני השינה, אבל מומלץ דווקא למצוא לה זמן אחר, כזה שתהיו פנויים בו לשיחה ארוכה והילד לא יהיה עייף מדי

הכותב הינו חוקר תרבות וסופר ילדים.