"השבת יכולה לחבר ולאחד בין ישראלים רבים ובין יהודים רבים. יכולה להיות הזדמנות לגישור על פערים ודעות קדומות. להסרת מחיצות, לחיזוק שיח משפחתי וקהילתי, לקירוב לבבות אמיתי. היא ערך נעלה ואמיתי שעמֵנו הנחיל לאנושות כולה."
נשיא המדינה, יצחק הרצוג
"אין עגלה מלאה ואין עגלה ריקה, לכל אחד השבת שלו. לכן המשימה הגדולה בעיניי היא לדבר על המחלוקות ולבחור במגוון הדעות. חופש להתבונן ולשאול את השאלות, לנהל שיח שיגשר על הפערים הגדולים. במקום לדבר על מה סגור בשבת, בואו נדבר על מה כן פתוח בשבת."
יועז הנדל, שר התקשורת
"אותי מלווה תחושה של החמצה, שאולי אחד הרעיונות הכי יפים שהעם היהודי הביא לעולם, לא ממוצה עד תום. השבת הפכה בסיס לעימותים. ראוי לחפש מה משותף. לשבת יש כוח לייצר אמון, כי רוב העם לא חי בקצוות. לכן יזמנו את ׳שבת ישראלית׳ - לגשת אל שבת מבחירה... הנגשה גם לשומרי שבת וכמובן לאלו שלא... כדי לייצר ׳אי בזמן׳ של תוכן וחיבור."
חילי טרופר, שר התרבות והספורט
אם נדגיש את ערך השבת כערך קהילתי דווקא, הרי שהיא מסוגלת לחבר בין מנהגים להשקפות, בין צרכים אישיים לדתיים, בין רגשות פיזיים לצורכי הנפש."
יעקב חגואל , יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית
מאז התקבצנו לארץ מכל הגלויות אנחנו לומדים מהי משמעותה של מדינה בהתהוות. אולם אין לנו מסורות הקשורות לניהול השבת במדינה, ולא התגבשה הדרך כיצד ניתן להשתמש בכוחה של השבת כדי ליצור לכידות חברתית בין מגוון האנשים והעדות החיים בארץ.
ד”ר רות קבסה-אברמזון, מנכ”לית עמותת שערים.
כותר"באין הסדרים ברורים, כל צד מפעיל כוח כדי להשפיע על המציאות. "ולכן צריך לכונן את השבת לערך לאומי מוסכם.. מתוך שיח שיהפוך אותה לקונצנזוס, לערך יהודי מאחד". ת שקופית
מתן כהנה, שר לשירותי דת
לחץ כאן
הקודם
הבא

כנס שבת כלכלה וחברה תשפ"ב 2021

השבת היא עתיקת יומין היא, מהווה סמל של קונצנזוס, ולגבי חשיבותה קיימת תמימות דעים מקצה אל קצה. נכתבו עליה תלי תלים של מלים ורעיונות לאורך הדורות, על חשיבותה הרגשית והנפשית כיום מנוחה שבועי. היא ניזונה מהשבוע שחלף ומטעינה את החדש וקיומה בכל בית, קהילה ורשות – מהווה הזדמנות עבור החברה בישראל ועבור מדינת ישראל.

אולם מאז ששבנו לארץ והקמנו מדינה, השבת הפכה לסלע מחלוקת ובמקום להתייחס אליה כמשאב רוחני ואישי, היא הפכה לכדור הנזרק ממגרש למגרש ככוח פוליטי.

לכן יזמנו את הכנס הישראלי ה-1 לשבת, חברה וכלכלה שעסק בשבת מההיבטים  השונים: הפרטי, המשפחתי, הקהילתי והלאומי.

בהשתתפות: אורח הכבוד, הסנטור היהודי ג’ו ליברמן, שהיה המועמד לסגן נשיא ארצות הברית ואשר כתב את הספר “זמן שבת”, בכירים ומובילי דעה בחברה ובמשק בישראל.

בכנס התקיימו דיונים בסוגיות חברתיות וכלכליות ועלו הצעות כיצד נשיב את השבת למקום המרומם את היחיד ואת הקהילה, שיש בו מרחב ייחודי לכל אחת ואחד, אך גם שותפות המשפיעה על החברה כולה.

ברכת הנשיא לבאי הכנס

פאנל "פנינו לאן?"

בהשתתפות הסנטור ג’ו ליברמן, המועמד לסגן נשיא ארצות הברית, ד”ר רות קבסה-אברמזון מנכ”לית עמותת שערים, נתן שרנסקי, יו”ר הסוכנות היהודית ושר לשעבר, עליזה לביא ח”כ לשעבר, פרופסור מנואל טרכטנברג, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי ורחל עזריה ח”כ לשעבר.

פאנל "מלחמת השבת בתקשורת: מציאות או פיקציה?"

בהנחיית העיתונאית דנה וייס ובהשתתפות בועז ביסמוט עורך “ישראל היום”, אלי פלאי, מו”ל העיתון  “משפחה” וישראל בכר, יועץ אסטרטגי:

הדיון נסב אודות תפקידה של התקשורת לשנות את הדימוי של השבת בציבוריות הישראלית ולהמיר אותה ממייצגת מחלוקת דתית לכוח המסייע ללכידות חברתית. ישראל בכר טען אל מול נציגי התקשורת כי בכוחם לשנות את השיח, ואלי פלאי ייצג את נקודת מבטו כעורך עיתון המיועד לציבור החרדי והאם ניתן להיפגש באמצע הדרך.  דנה וייס תיארה כי עבודתה מחייבת אותה לעבוד בשבת כי עבור ציבור שלם החדשות והטלוויזיה הם חלק מהווי השבת שלהם.